Alçıpan Nedir?

Çeşitli ölçü ve kalınlıklarda, her iki tarafı kağıt kaplı, orta kısmı preslenerek sıkıştırılmış alçıdan oluşan, duvar ve tavan sistemlerinde kullanılan malzemeye alçıpan denilir.

Özellikleri;

Yangına karışı dayanıklı bir malzeme olup standart alçıpan duvar 30 dakika kadar yangına dayanabilir. Yangına dayanıklı (fr) alçıpan ile bu süre daha da artmaktadır.

Esnek yapıda ve hafif bir malzeme olduğu için depremde sarsıntılara karşı dayanımı da fazladır.

Gözenekli yapısı sayesinde ses ve ısı yalıtımında başarılıdır. Ayrıca ara bölmelerde taşyünü kullanılarak ses ve ısı yalıtımı artırılabilir.

Nefes alma özelliği ile mekanlardaki nem oranını dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.

Neme karşı dayanımı artırılmış alçıpan banyo-wc gibi ıslak mahallerde kulllanılabilir.

İnce yapısı sayesinde (genellikle 1.25 cm) fazla kalınlık teşkil etmez.

Alçıpanın kesilmesi ve montajı oldukça kolaydır.

Demonte özelliğinden dolayı tekrar sökülebilir.

Her türlü mekanik, elektrik, klima ve benzeri tesisatın montajının yapılmasını kolaylaştırır. Bu tesisatların arızasında veya müdahele edilmesinin gerektiği durumlarda kolaylık sağlar.

Ölçüleri;

En çok kullanılan alçıpan 120 cm x 250 cm ölçüsündedir. Kalınlık  olarak en çok 1,25 cm  kullanılır.

Alçıpan kalınlığı olarak 6-18 mm, genişlik olarak 120 -125 cm, uzunluk olarak 200-450 cm aralıklarında üretimi mevcuttur.

Çeşitleri;

Beyaz (fx) alçıpan oda içlerinde duvar ve tavanda, suya dayanıklı (wr) alçıpan banyo-wc gibi ıslak mahallerin duvar ve tavanlarında, yangına dayanıklı (fr)  yangın zonunun olduğu mahallerde sıklıkla kullanılır.

Kullanım Alanları;

Tavanlarda, bölme duvarlarda, giydirme duvarlarda sıklıkla kullanılır. Tavanlarda, mevcut tavan döşemesine (betonarme, çelik, ahşap v.s.) askı çubukları ve dubel vasıtası ile bağlanılan karkas sisteme vidalanarak oluşturulur.  Mevcut tavan döşemesi ile alçıpan arasında boşluk bırakılarak mekanik ve elektrik tesisat montajının yapılmasını sağlar. Alçıpan alın ve ışık bandı gibi uygulamalarla birlikte tavanda daha estetik bir görüntü elde edilebilir.

Duvarlarda ise, bölme duvarlarda ve giydirme duvarlarda sıklıkla kullanılır. Bölme ve giydirme duvarlarda mekanik, elektrik, klima ve benzeri tesisatların yapılmasına imkan tanır. Kutu profil karkas veya u-c galvaniz karkasla oluşturulmuş sistemler olabilir. İsteğe bağlı olarak duvar ve tavanda taşyünü ile ısı ve ses yalıtımı sağlanabilir.

Bölme duvarlarda çift yüz çift kat veya çift yüz tek kat  uygulaması yapılabilir.

Giydirme duvarlarda tek yüz tek kat veya tek yüz çift kat  uygulaması yapılabilir.